Laen...
Lehtpõõsad
Lehtpõõsad

Lehtpõõsad

Lehtpõõsad

Rohkem infot
View as Grid Kuva listina

73 toodet

lehel

73 toodet

Set Descending Direction
View as Grid Kuva listina

73 toodet

lehel

73 toodet

Set Descending Direction

Rohkem infot

Põõsakujulised lehtpuud ehk lehtpõõsad etendavad nii looduses kui ka aiaökoloogias põõsasrinde olulist tähendust. Nad on ruumi määratlejad enam-vähem inimese silma kõrguse piirimail, luues niimoodi väiksemaid õueruume ja täites need hubase mikrokliimaga. Lehtpõõsad pakuvad ka aiamaastikul eluvõimalusi paljudele teistele elusolenditele, eriti lindudele.

Lehtpõõsad on valdavas enamuses kaunid ja rikkalikud õitsejad, mida lehtpuudest üldjuhul ei oodata. Nii on lehtpõõsad justkui lilledele omase massõitsemise kergitajad inimsilma kõrgusest ülespoole!

Valides endale meeldivat lehtpuud, tuleb kindlasti arvestada tema kasvu lõppsuurusega, et istutatav puu ei võtaks tulevikus ära teiste taimede kasvuruumi. Vale kasvusuurusega puu istutamine võib endaga kaasa tuua aia valgustingimuste olulise halvenemise tulevikus ja muuta täielikult esialgselt planeeritud aiapilti!

Lehtpuud ja –põõsad on võrrelduna okaspuudega tunduvalt kiirekasvulisemad, luues seetõttu kiiremini aias soovitud mikrokliimat. Lehtpõõsaste lehed värvuvad sügisel enne langemist värvilisteks, olenevalt liigist, kollasest kuni punaseni. Üksikute lehtpõõsassortide ja –vormide lehed võivad olla ka suviläbi värvilised.

Kõik meie ilmastikutingimustes kasvavad lehtpõõsad langetavad talveks oma lehed, millega tuleb arvestada aia hooldustööde planeerimisel.   

Lehtpuudel ja –põõsastel esineb mitmesuguse kasvukujuga võrasid: ümar-laiuvaid, sammasjaid, püramidaalseid, rippuvate või roomavate okstega vorme.

Lehtpuud ja –põõsad on mullastiku suhtes leplikud, kasvades hästi või normaalselt pea igasugustel Eestis leiduvatel kergematel ja raskematel muldadel. Enamus lehtpõõsaid põlgavad ära vaid liiga liivaseid ja liigkuivi kasvukohti.

Puuistikud on saadaval pakendatud mullapalliga ja nõuistikutena. Alleepuid müüakse tavaliselt mitte kõrguse, vaid tüveümbermõõdu järgi. Tüveümbermõõtu mõõdetakse 1m kõrguselt maapinnast. Näiteks:  Suurelehine pärn Tilia plathophyllus 10/12 tähendab, et puu tüveümbermõõt 1m kõrgusel on 10-12 cm. Alleepuu on 1,8-2 m kõrguse tüvega puu, millel asub kujundatud võra. Sellise puu orienteeruv kõrgus on 3-3,5 m.