Laen...
Lehtpuud
Lehtpuud

Lehtpuud

Me ei leia Teie valikule vastavaid tooteid.

Rohkem infot

Botaaniline mõiste “lehtpuud” jaguneb praktilises käsitluses kaheks väljenduseks: lehtpuudest ja lehtpõõsastest. Selline käsitlus on vastupidine okaspuudele, kus põõsakujulisi vorme käsitletakse ikka okaspuudena.

Lehtpuud täiendavad oma suure ja kaunivormilise võraga aia-arhitektuuri ja annavad aiale maksimaalse kõrgusmõõdu. Neil on täita väga tähtis ülesanne aia puurindena. Puud on esimese astme mikrokliima kujundajad. Ilma nendeta elaksime kui stepis, kaitsetuna looduse tujukuse eest.

Lehtpuude hulgas leidub nii hiigelmõõdulisi pargipuid kui ka madalama kasvuga eksootilisi liike ja sorte, mis sobivad hästi väiksematesse koduaedadesse.

Valides endale meeldivat lehtpuud, tuleb kindlasti arvestada tema kasvu lõppsuurusega, et istutatav puu ei võtaks tulevikus ära teiste taimede kasvuruumi. Vale kasvusuurusega puu istutamine võib endaga kaasa tuua aia valgustingimuste olulise halvenemise tulevikus ja muuta täielikult esialgselt planeeritud aiapilti!  

Lehtpuud ja –põõsad on võrrelduna okaspuudega tunduvalt kiirekasvulisemad, luues seetõttu kiiremini aias soovitud mikrokliimat. Lehtpuude lehed värvuvad sügisel enne langemist värvilisteks, olenevalt liigist, kollasest kuni punaseni. Üksikute lehtpuusortide ja –vormide lehed võivad olla ka suviläbi värvilised.

Kõik meie ilmastikutingimustes kasvavad lehtpuud langetavad talveks oma lehed, millega tuleb arvestada aia hooldustööde planeerimisel.   

Lehtpuudel ja –põõsastel esineb mitmesuguse kasvukujuga võrasid: ümar-laiuvaid, sammasjaid, püramidaalseid, rippuvate või roomavate okstega vorme. Kõrged lehtpuud on üldiselt vaid lehtdekoratiivse tähtsusega, kuid leidub ka arvestatavalt kauniõielisi liike.

Lehtpuud ja –põõsad on mullastiku suhtes leplikud, kasvades hästi või normaalselt pea igasugustel Eestis leiduvatel kergematel ja raskematel muldadel. Enamus lehtpuid põlgavad ära vaid liiga liivaseid ja liigkuivi kasvukohti.

Puuistikud on saadaval pakendatud mullapalliga ja nõuistikutena. Alleepuid müüakse tavaliselt mitte kõrguse, vaid tüveümbermõõdu järgi. Tüveümbermõõtu mõõdetakse 1m kõrguselt maapinnast. Näiteks:  Suurelehine pärn Tilia plathophyllus 10/12 tähendab, et puu tüveümbermõõt 1m kõrgusel on 10-12 cm. Alleepuu on 1,8-2 m kõrguse tüvega puu, millel asub kujundatud võra. Sellise puu orienteeruv kõrgus on 3-3,5 m.