Laen...
Roosid
Roosid

Roosid

View as Grid Kuva listina

5 toodet

lehel

5 toodet

Set Descending Direction
View as Grid Kuva listina

5 toodet

lehel

5 toodet

Set Descending Direction

Rohkem infot

Sajandeid on kujundanud inimene metsiku roosi palet, luues järjepidevalt silmailuks tuhandeid uusi roosisorte. Justkui patukahetsuseks looduse loomingusse sekkumise pärast on nüüd inimene ise langenud roosi ilu ohvriks. Roos saab andeks kõik okkad ja muud kapriisid, mis tema kätlemise juurde pahatihti käivad. Roosile ei panda pahaks külmumist ega haigestumisi, vaid süüdistatakse ennast oskamatuses ja hooletuses. Roosi ei solvatata sõnaga 'istutusmaterjal', sest roos ei õitse ammugi ainult taimena aiapeenral, vaid ka sümbolina inimeste südametes.

Roos ei ole lihtsalt lill, ta on roos – aia kuninganna. Selle aedade valitseja vägedesse kuulub uskumatu hulk südametemurdjaist kaunitare. Et paremini orienteeruda võimalikes roosiahvatlustes, on rooside hulk jagatud kasutusvõimaluste järgi järgnevatesse rühmadesse: antiikroosid, pargiroosid, roniroosid, pinnakatteroosid ja peenraroosid.

Pargiroosidest on lihtne vaimustuda. Need on ainukesed roosid, keda ei pea talveks kinni katma ega uhkeid peenraid ümber ehitama. Pargiroosid sobivad just aia üldkujundusse. Seevastu ronirooside ülesanne on meid võluda kaunite väravakaarte, istumiskohtade või romantiliste kaarkäikude juures. Pinnakatteroosid panevad meid imetlema õiterohkuse üle madala lõhnava õiemerena muru sees.
Peenraroosid on klassikalised südametemurdjad, mille haardest pole pääsenud ükski aias toimetav aednik. Peenrarooside ahvatlevale armeele on loodud isegi unustamatuid rosaariume. Antiikroosid aga on tuntud oma nostalgiahõrgu elegantsuse poolest.

Roos kui aedade iluduskuninganna vajab kauniks kasvamiseks sooja ning päikesepaistelist kasvukohta. Ilma tähelepaneliku ja hoolitseva pilguta see südametemurdja ei edene. Teda on vaja korralikult toita ja kasta, puhastada aeg-ajalt närtsinud taimeosadest ning hoida eemale haigustest ja erinevatest kahjuritest. Talveks tuleb roos soojalt ja kuivalt katta.