Eks mitmed meist ole seisnud mure ees, et kevadel imeliselt kaunis tulpide ja nartsissidega kaetud peenravaip muutub suve saabudes oma koltunud lehtedega kurvaks vaatepildiks. Ja kuna september on parim aeg sibullillede istutamiseks ja suvi läbi kauni oleva lillepeenra ettevalmistamiseks, siis jagab Mihkel Saare puukooli tootmisjuht Mihkel Saar oma kogemuste põhjal mitut head nippi, kus oleks vaja istutustööd sügise saabudes ära teha.

MILLISED PÜSILILLED SOBIVAD SIBULLILLEDE KAASLASTEKS?

Sibullilled on aia esimesed kevadekuulutajad. Sibullillede areng kevadel on kiire ja tormiline, sest juba lume sulades pistavad varajaste sortide esimesed leheotsad end kiirelt mullast välja. Mõne nädala möödudes on peenar täies õieehtes ja nii kestab sibullillede õitepidu aias mai lõpuni. Kui mõned nädalad peale õitsemist on sibullillede lehed veel rohelised, siis peagi algab lehtede koltumise aeg. Kõige keerulisem aeg aias ongi sibullillepeenrale südasuvi. Kuidas siis kujundada peenar niimoodi, et nii kevadel kui ka suvel oleks see silmale ilus vaadata? Oma koduaias olen kasutanud kolme nippi, mida nüüd julgelt soovitan ka teistele.


1. TULBID, KROOKUSED JA KUREREHA

Tulpide sordirühmad ja õite mitmekesisus võivad ajada algaja aiapidaja päris segadusse. Minule meeldib tulpide ja krookuste juures eelkõige õite üldmass ja kaunis värvilaik, mitte nii palju üksikõie ilu. Peenral näevad lausistutusena kõige efektsemad välja näiteks madalakasvulised ja varased tulbid. Nii olengi oma peenrasse istutanud üksnes Greigi ja Kaufmanni sordirühma kuuluvaid sorte, mille kasvukõrgus on 25-35 cm. Need tulbid ei lamandu kunagi, ega vaju õie raskuse all viltu, nagu sageli juhtub suureõieliste tulpidega. Et värvilaik oleks peenral mõjusam, olen igat tulbisorti istutanud peenrale umbes 30-50 sibulat.


Tulpide ja krookuste koltumise varjamiseks, olen nende hiliseks partneriks valinud kurereha. Sibullillede peenrasse sobivad sordid on 'Rozanne', 'Dreamland' või 'Dragon Heart'. Need kurerehad on üpris hilise tärkamisega, nii et senikaua kui peenral õitsevad tulbid, on kurerehad veel väikesed. Juunist alates saab kurereha alles õige kasvuhoo sisse ja katab peenra üleni, varjates niimoodi täielikult koltuvad tulbi pealsed. Need kurerehad on tõelised maratonõitsejad, rõõmustades oma õitega juba juuni algusest kuni esimeste külmadeni. Nii on minu sibullille peenar kogu suve kuni oktoobri keskpaigani kaetud üleni õitega.
Rozanne', 'Dreamland' või 'Dragon Heartistutage peenrale ca 50 cm vahedega, nii jääb ka sibullilledele piisavalt istutamiseks ruumi. Taim saavutab ühe suvega 70-100 cm läbimõõdu, nii pole tarvis karta, et peenrale suvel tühikud sisse jäävad. Vaata kurerehade valikut meie e-poes.

Pilt samast peenrast tulpide õitsemise ajal ja pärast õitsemist kurerehade õitsemise ajal.


2. NARTSISSID JA PÄEVALIILIAD


Nartisside pealsed püsivad peale õitsemist kauem rohelisemana kui tulpide lehed, vajades suve keskel siiski veelgi paremat "maskeerimist". Mida suurema rühma ühest sordist on võimalik istutada, seda võimsam jääb lõpptulemus. Nartsissisibulate õige mahapanemise aeg on septembris, sest sibul tahab soojemat mulda. Erinevate nartisside valik on väga suur ja usun, et igaüks leiab Hansaplantist oma lemmiku.

Oma aias olen leidnud nartsissidele kaaslaseks päevaliiliad. Päevaliilia ja nartsisside lehed on nii kasvukujult kui kõrguselt omavahel väga sarnased.Peenart kaugelt vaadates ei saagi aru, et peenral kasvavad nii nartsissid kui päevaliiliad. Mais õitsevad peenral nartsissid, peale jaanipäeva kuni septembrini aga päevaliiliad. Suve teises pooles varjavad päevaliilia lehed nartsisside koltunud lehed täielikult, nii õitseb nartsissi-päevaliilia peenar peaaegu terve suve. Päevaliiliate sorte oma värvikirevuses on palju, varieerudes valgest tumekollaseni ja roosast punaseni. Huvitavamad päevaliilia sordid on näiteks 'Entrapment' ja 'Green Flutter'. Vaata päevaliiliate valikut meie e-poes!


3. KROOKUSED, TULBID JA ROOSID

Kolmas nipp on roosid koos krookuste ja tulpidega. Sel juhul tuleb rooside istutamisel jätta peenra servadesse kohad sibullillede jaoks. Nii õitsevad kevadel sibullilled, suvel roosid. Siinjuures peab hoolitsema selle eest, et rooside talveketteks kasutatav materjal ei satuks sibullillede istutuskohale, kuna sibullilled alustavad kasvamist enne kui roosidel saab katte eemaldada. Paremini sobib sellline istutusviis kokku pinnakatteroosidega, mis jõuavad suvel sibullillede „augu“ täis kasvatada. Eriti head pinnakatterooside sordid on näiteks selleks puhuks tumeroosade pooltäidisõitega ’Palmengarten Frankfurt’, pärlmuttervalgete õitega ’Aspirin’, veripunaste pooltäidisõitega ’Austriana’ ja roosakasvalgete õitega ’Sweet Pretty’ ja teised sordid. Vaata rooside valikut meie e-poes!