Taimed valmistuvad suureks kasvuperioodiks. Just märtsis on ideaalne aeg toalillede ümberistutustöödeks ning taimede võra kujundamiseks.

Millal on õige aeg taimede ümberistutamiseks?


Toataimi hakatakse ümber istutama üldjuhul veebruari keskpaigast.

• Jälgi taimede lehti, kui lehed muutuvad kollakaks, on õige aeg mõelda ümberistutusele. Üldjuhul annavad kollased lehed märku toitainete puudusest mullas. Toitainete puudus vihjab omakorda sellele, et taime võiks kasvuperioodi alguses kindlasti ümber istutada. Loomulikult võib see olla ka märk valguse vähesusest või poti muldon kuivale jäänud või ruumi õhk liiga kuiv. Öeldakse, et kui taim on aknast ainult 2 m kaugusel, siis on taimel tegelikult juba väga pime.

• Vasakpoolsel pildil on ka näha, et potis ongi ainult taime juured. Mullale ei jätku enam ruumi, seega on potis ilmselt ka toitainete puudus.


• Kui tegu on noore taimega, siis istutatakse teda ümber igal aastal. 5-aastaseid ja vanemaid taimi istutatakse ümber 2-3 aasta tagant.


Kuidas valida taimele õige pott?


Taimele õige poti leidmiseks on oluline vaadata, et uus pott ei saaks liiga suur. Tegelikkuses peab uus pott olema nii suur, et käsi mahub uue ja vana poti vahele. Kui uus pott saab liiga suur, siis taime juured ei jõua nii-öelda üleliigse mullani ning muld rikneb!

Praegu on väga laialt levinud ka trend, et taimed istutatakse otse nii-öelda ümbrispotti. Sageli ei julge inimesed seda teha. Mis on siis suurimad ohud? Suurimaks ohuks on ülekastmine, mille läbi võivad taime juured ära mädaneda. Kui kastmisega hoolas olla ja näpuga korralikult mulda katsuda, siis tegelikult ei tohiks ülekastmine probleemiks olla. NB! Ära unusta kergkruusa. Kes ei taha otse ümbrispotti istutada, siis võib esmalt taime panna ka auguga plastikpotti ja siis valida vastavalt maitsele ümbrispott. Kui õigesti talitada, siis mõlemad variandid on taimele head!


Kuidas valida taimele õige muld?


Õiget mulda on väga lihtne valida! On olemas spetsiaalsed toalillede mullad, mis on koostatud arvestades erinevate taimede vajadusi. Näiteks palmidele on mõeldud spetsiaalne palmimuld, kaktustele kaktuste muld, orhideedele, õitsvatele taimedele,  ja rohelistele toataimedele ning bonsaidele on oma muld jne.

• Poti põhja võiks drenaažiks panna kergkruusa.

• Enne ümberistutust võib lahtise mulla ja juured käega ära võtta. Taime juurte pärast ei pea muretsema, sest need juured, mis sel viisil ära tulevad ongi juba vanad.

• Kui oled taime kenasti ümber istutanud, siis on oluline pott märjaks kasta!

• Ära unusta pesta ka taime lehti, mis on talvega kindlasti palju tolmu kogunud. Kui lehed on tolmused, siis omastab taim vähem valgust.

• Kahe nädala kuni kuu pärast tuleks taime hakata väetama spetsiaalse väetisega.


Miks peab taime lehti puhastama?


Puhastamine on väga tähtis, sest tolmukiht takistab taime fotosünteesimist. Puhatada ja pesta võib veega, kuid on müügil ka spetsiaalsed niisked salvrätikud, millega on väga mugav taime lehti tolmust puhtaks teha. Seejärel võib lehed lasta üle ka leheläikega. Leheläiget pihustada alles pärast tolmust puhastamist.

Kui taime kimbutavad hoopis lehetäid, siis võib lehti pesta lisaks veele ka rohelise seebi lahusega. Roheline seep aitab väga hästi igasuguste lehetäide vastu. Kui tegu on keerukamate kahjuritega (nt kedriklest), siis aitab hästi ka NeemAzaliga tõrjumine! Ära unusta, et kahjuritega võitlemine nõuab järjepidevust! Tõrjet võiks korrata iga 10 päeva tagant kuni kahjurite kadumiseni.