Laen...
Orhideed
Orhideed

Orhideed

Me ei leia Teie valikule vastavaid tooteid.

Rohkem infot

Orhideed on üks maailma suurimaid õistaimede sugukondi, mida arvatakse olevat ligi 12 000 - 35 000 eriliiki. Seejuures on isegi Eesti loodusest leitud 37 eri liiki orhideesid. Olenemata nõudlikest kasvutingimustest, võivad need kuninglikud taimed õige hoolduse korral õitseda lausa mitu kuud järjest.

Kõik tubastest tingimustest kasvavad orhideed vajavad edukaks kasvamiseks õhurikast ja kerget orhideemulda. Eelkõige tuleb jälgida, et taime juured oleksid terved ja tugevad. Orhideed ei pea kasvama ilmtingimata läbipaistvas potis, kuid sel juhul on taime juurte seisund kõige paremini jälgitav. Orhideid istutatakse ümber äärmisel vajadusel, kui kooretükid on muutunud kas pudedaks või on kasvunõu jäänud tõesti üleliia väikeseks.Ümberistutamisel tuleb kindlasti kasutada spetsiaalset orhideemulda! Orhideid on nii valguslembelisi kui poolvarju eelistavaid. Ükski orhidee otsest päikest ei talu, kuid lõunapoolsete tubade kardinatagune valgus sobib neile küll.

Liigiti on orhideede soojanõudlus erinev. Aastaringselt soojas (16-21°C) võivad kasvada kuuking, ludiisia, kuuraamat ja kirjulehelised veenuskingad. Mõõdukat (päeval 16-18C, öösel 14-16°C) temperatuuri eelistavad Cambria hübriidid, veenusking, vanda, ontsiidium, hariliku dendroobiumi sordid, dendroobiumi hübriidid, epidendrum ja vanill. Jahedamat (päeval 12-16°C, öösel 8-14°C) eelistavad tsümbiidium, väärisdendroobium, hammaskeel, sinikäpp, torukäpp, ämblikkäpp ja masdevallia, mis vajavad pungumiseks ka kindlasti talvist puhkeperioodi valges ja jahedas.

Puhkeperioodi vajavaid orhideesid piserdadatakse talvehommikuti veidi leige veega. Orhideesid kastetakse pehme ja sooja veega, kuid ainult juhul, kui substraat on eelmisest kastmisest tahenenud. Pehme vee all mõistetakse lubjavaba vett, mille alla kuuluvad näiteks toasoe vihmavesi või selle puudumisel ka jahtunud keedetud vesi.

Kõige mugavam on orhideed kasta veevannis. Kui potil kasutatakse alusnõud, peab kindlasti jälgima, et sinna ei jääks mitte mingil juhul seisvat vett - orhideejuured lähevad kergesti mädanema!

Orhideed armastavad niisket õhku, mistõttu tuleks neid hommikuti udupeene toasooja veega piserdada. Taime võib tõsta ka näiteks kivikeste ja veega täidetud laiemasse anumasse, kuid seejuures ei tohi juured kindlasti vette ulatuda.

Õitsemist soodustab lisaks õigetele kasvutingimustele ka tarvilik väetamine. Orhideede jaoks on selle jaoks välja töötatud spetsiaalne orhideeväetis. Pimedal ajal pole väetamine soovitatav. Enne väetamist tuleb veenduda, et taime potimuld on niiske.