Valmistume talviseks taimede katmiseks

Liiga vara, ehk siis kui maa ei ole veel külmunud, pole kasulik veel taimedele talvekatteid sättida. Katete alla võib koguneda liigniiskus ja kus seenhaigustel on eriti mõnus areneda. Kui aga oled juba jõudnud taimed kinni katta, siis hoolitse selle eest, et õhk taimedele ikka ligi pääseks.
Mida, millal ja kuidas katta, sellest allpool räägimegi.

Miks kaetakse taimi?

• PAKASE EEST taimede maapealseid osi (roosid, elulõngad).
• PÄIKESEPÕLETUSE EEST igihaljaid taimi (okaspuud, rododendronid, pukspuud jt).

Roosid, elulõngad
Roosidele ja elulõngadele on talvekatet õige aeg peale asetada siis, kui maapind on veidi külmunud. Täna tuleb roosidel ja elulõngadel lõigata ära õied ja lasta neil rahulikult esimeste külmadega harjuda. Neile ei tee -5C külma üldse halba, pigem treenib neid meie heitliku talvega kohanema. Loe rooside katmisest lähemalt SIIT.

Okaspuud, rodendronid, pukspuud jt igihaljad taimed
Igihaljad taimed pakase eest katmist ei vaja, nemad vajavad kaitset vaid varakevadise ereda päikese eest. Selleks kasuta varjutuskangaid.

TAIMEDE PAKASE EEST KATMINE
Taimede talvekatted peavad olema kuivad ja õhulised. Märjad talvekatted juhivad hästi temperatuuri ja külmal perioodil ei ole neist soojendajatena abi. Pehmetel talvedel suurendavad märgunud katted seenhaiguste levikut või põhjustavad taimede lämbumist.
Parim materjal taimede katmiseks on kuiv freesturvas. Katmiseks sobivad ka liiv, muld ja männikooremultš. Multšile tasuks katteks peale panna kas talvematt, pakasekangas või kuuseoksad. Kate ei tohi ümbritseda kaetud taime täielikult, vaid ainult kattekuhila ülemist osa, et taim ei jääks õhupuudusesse.

TAIMEDE PÄIKESEPÕLETUSE EEST KAITSMINE
Aseta taimedele hiljemalt veebruaris peale varjutuskangas. Taimi ei pea igast küljest katte sisse mähkima, piisab, kui piisab kui kaitsekangas katab taime vaid lõunapoolsest küljest.
Hea, kui taime ümber oleks ehitatud raamistik, millele varjutuskangas peale panna. Raamistik kaitseb taime lumeraskuse all murdumisest. Raamistik või toed tulek taimede ümber sättida juba enne maa külmumist.

KUIDAS JA MILLAL KATTED ÄRA VÕTTA?
Katete äravõtmisega ei tasu kiirustada, vaid katteid tuleb eemaldada järk-järgult ja alles siis, kui maa taimede ümber on täielikult sulanud. Sellest kõigest räägime juba täpsemalt kevadel.
Hansaplantist leiad kõikvõimalikke pakase- ja vajutuskangaid. Tule küsi nõu ja säti oma taimed varakult talvisele lainele.


Mõnusat askeldamist aias ka külmemal ajal!