Miks kaetakse taimi?

• Pakase ees - taimede maapealseid osi (roosid, elulõngad).
• Päikesepõletusteeest - igihaljaid taimi (okaspuud, rododendronid, pukspuud jt).


Roosid, elulõngad

Roosidele ja elulõngadele on talvekatet õige aeg peale asetada siis, kui maapind on veidi külmunud. Täna tuleb roosidel ja elulõngadel lõigata ära õied ja lasta neil rahulikult esimeste külmadega harjuda. Neile ei tee -5C külma üldse halba, pigem treenib neid meie heitliku talvega kohanema! 

Okaspuud, Rododendronid, Pukspuud

Igihaljad taimed pakase eest  katmist ei vaja! Neid peab kaitsma vaid varakevadise ereda päikese eest.

Pakase eest katmine

Taimede talvekatted peavad olema kuivad ja õhulised. Märjad talvekatted juhivad hästi temperatuuri ja külmal perioodil ei ole neist soojendajatena abi! Pehmetel talvedel tekitavad märgunud katted seenhaiguste ohtu või põhjustavad taimede lämbumist!

Parim viis katta taimi on kuiva freesturbaga. Katmiseks sobivad ka liiv, muld ja männikooremultš. Multšile on vaja peale panna katteks, kas talvematt, pakasekangas või kuuseoksad. Kate ei tohi ümbritseda kaetud taime täielikult, vaid ainult kattekuhila ülemist osa, et taim ei jääks õhupuudusesse!

Päikesepõletuste eest kaitsmine

Aseta taimedele hiljemalt veebruaris peale varjutuskangas (piisab kui katta vaid lõunapoolsest küljest!). 

Hea, kui taime ümber oleks ehitatud raamistik, millele varjutuskangas peale panna. Raamistik kaitseb taime murdumist lumeraskuse all.

Kuidas ja millal katted ära võtta?

Katete ära võtmisega ei tasu kiirustada, vaid katteid tuleb eemaldada järk-järgult. Päikesepõletuse eest ei tohi varjutuskangaid enne eemaldada, kui maapind on sulanud. Sellest kõigest räägime juba täpsemalt kevadel. 

Hansaplantist leiad kõikvõimalikke pakase- ja varjutuskangaid. Tule küsi nõu ja vii oma taimed õigesti pakase lainele!