Kuigi looduses kohtab järjest enam sügise märke, ei ole aiahooaeg õues veel lõppenud - ilma lehtedeta puud ja põõsad ei ole veel talveunes. Taimede juurte areng kestab veel terve oktoobrikuu. Nii võib oktoobris istutada nii põõsaid, puid, okapuid, roose, viljapuid ja kõiki teisi taimi. Potis kasvanud taimede istutushooaeg kestab seni kuni maapind külmub! Eriti hea aeg on oktoobris tulpide istutamiseks.


• On hea aeg panna maha tulbi- ja hüatsindisibulad. Ööde külmenedes kaeva maast välja daaliad ja gladioolid. Puhasta ja kuivata nende mugulad ja mugulsibulad ning pane külmavabasse kuiva ruumi talvituma.

• Oktoobri lõpus võib alustada rooside talveks ettevalmistamisega. Lõika tagasi peenraroosid ca 30-40 cm ja väänroosid ca 1 m kõrguselt , eemalda lehed ja kuhja nende vartele mulda. Paremini kui peenramuld, sobib selleks kuiv turvas. Lõigatud roosioksad põleta ära, nii hävitad ka neil talvitavad kahjurid.

• Võta roniroos toe küljest lahti ja painuta ettevaatlikult poolviltu. Mõne päeva pärast lõika võrsed tagasi ja painuta roos vastu maad, fikseerides ta konksudega maa külge. Maa külmudes kata võra kuiva turbaga.

• Lõika tagasi ka külmaõrnad terrassitaimed, nagu fuksia, suurelehine hortensia, inglitrompet, abuutilon, viirpelargoon jt ning aseta jahedasse kohta talvituma.

• Kuu lõpus, kui lehed on kolletunud, lõika tagasi viinapuu ja painuta oksad maha. Maa külmudes kata lehtede, mulla või turbaga.

Viljapuutüvede ümber pane liimvöö, nii püüad kerge vaevaga kinni puusse talvituma minevad kahjurid. Kanna tüvevalgendit viljapuude tüvele. Noorte viljapuude puhul hoiab see ära ka pisinäriliste koore näkitsemise soovi.

• Raputa köögiviljapeenardele komposti ja kaeva maa ümber. Korja kokku ja komposteeri kõik püsilillede ja köögiviljade maapealsed surnud osad, nii väldid haigustekitajate ja kahjurite levimist aias. Samuti hävita viljapuude alla kukkunud mädanenud viljad.

• Kasuta langenud puulehti multšiks või valmista nendest komposti. Tammelehed vii rododendronite alla.

• Varu taimede talvitamiseks vajalikke materjale: varjutusriiet, talvekangast, kuiva turvast, kuuseoksi jne.

• Varu hiirte ja rottide vastu mürki, sest käes on aeg mil nad tungivad keldritesse, kuuridesse ja elamisse. Peibutavad söötmürgid pane taimedest kaugemale, kuid kindlasti jälgi, et lapsed ja koduloomad neid torkida ja vihm leotada ei saaks.

Niida muru viimast korda, jättes ta niidetult lume alla. Puhasta muruniiduk, vaheta õlid ja pane niiduk talvekorterisse.

• Tühjenda kasvuhoone taimejäänustest. Võimaluse korral hävita pealsed põletamisega, sest taimejäänustel talvituvad haigused ja kahjurid. Kui kasvuhoones on plaanis mullavahetus, siis vii sügisel vana muld kasvuhoonest välja. Desifintseeri kasvuhoone vastavate vahenditega. See on väga tähtis töö – nii on järgmisel aastal kasvuhoones haiguste ja kahjuritega vähem muret.