Isegi linnades on välisõhk puhtam kui sisemine õhk. Miks nii? Üks põhjustest on, et puud ja taimed aitavad püsivalt õhku puhastada. Toalilledel on loomulikult esteetiline roll, kuid kas te teate, et nad on suurepärased looduslikud õhupuhastajad?

Toksilised aineid ümbritsevad meid paratamatult kontorites ja majapidamistes. Teiste seas eraldub neid värvidest, kodukeemiast, tekstiilist, kütteelementidest, plastikust, sigarettidest jne.

Ameerika Ühendriikide kosmoseorganisatsioon NASA uuris juba 1989.aastal, kuidas siseruumides saab teatud toataimede abil tekitada tervislikku hingamisõhku. Selgus, et paljud tavalised toataimed parandavad efektiivselt siseõhku, eemaldades sellest kahjulikke keemilisi aineid, mida kodudes ja töökohtadel on uskumatult palju ning hoides õhuniiskust vajalikul tasemel.

Järeluuringute jaoks rajas NASA maksimaalselt välisõhust eristatud ”biokodu”, kus kasutati palju sünteetilisi sisustusmaterjale, mis eritavad keemilisi ühendeid. Biokodust võeti õhuproove enne ja pärast toataimede paigutamist sinna, sama võrdlus tehti aktiivsüsi-filtriga. Toataimed puhastasid õhku saastest sama hästi kui söefilter, mis tõestas nende arvestatavat tähtsust siseruumi tervisliku õhu tootjatena.

Tulemused:
Taimede mõjul tundsid inimesed 15% vähem silmade kuivust, 31% tundsid vähem kurguvalu, 32% tundsid vähem väsimust, 38% köhis vähem ja 45% oli vähem peavalusid.


Kuidas taimed õhku puhastavad?
Taimed imevad õhusaaste endasse lehtede pinnal olevate mikroskoopiliste aukude ehk õhupilude kaudu. Kuna taime lehtede kaudu toimub pidev vee aurumine, siis tekib selle tagajärjel konvektsioonliikumine, mis viib õhusaasteosakesed taime juurtesse, kus juuremikroobid lagundavad need taimele ja teistele mikroobidele sobivaks toiduks. Taimed ”söövad” meie hingamisõhust kahjulikud ained ära.
Rohke taimekogus lisab ruumi ka õhuniiskust, mille tagajärjel õhu mikrobakterite suhteline arv väheneb ja me parandame seeläbi oluliselt õhukvaliteeti.


NASA soovitus
Kasutada 170m2 suurusega majapidamises 15-18 keskmise suurusega rohelist toataime.
Eelpooltoodust lähtuvalt võib soovitada, et ökoloogilise mõtlemisega kodu- või kontoriomanik võiks üle vaadata, kas ja kui palju tal on toataimi ning vastavalt vajadusele osta mõned toataimed juurde.

Iseenesest võib iga rohelise toataime kohta öelda, et ta puhastab õhku, kuid oleme kokku pannud TOP 7 efektiivsemat õhupuhastajat taime. Igaühelel on juures ka skoor, mis põhineb sellel, kui hästi nad puhastavad kemikaalset tolmu, kui vastupidavad on kahjuritele ja kui lihtne on neid sobitada koju või rohelisse kontorisse


1. Kuldviljakpalm –  Chrysalidocarpus lutescens
Skoor: 8.5.

Parim õhku puhastav taim on kuldviljakpalm. Kõige efektiivsema õhuniistutajana on ta parimaks taimeks õhuniisutajana, kuid samal ajal eemaldab õhust ka toksilisi aineid. Talveajal võib teda asendada elektriliste õhuniisutajatega.


2. Forsteri kentiapalm- Howea forsteriana
Skoor: 8.5


Esikohta jagav kuldviljakpalmiga Forsteri kentiapalm on tipp-õhupuhastaja. Mitmekülgse taimena saab ta hakkama nii kuivas kui ka niiskes õhus ja hoiab õhuniiskust stabiilsena ja on väga kindel erinevate putukate suhtes.


3. Mägipalm- Chamaedorea seifrizii
Skoor: 8.4



Ainult veidi allpool parimatest õhupuhastajatest on mägipalm eriti vastupidav. Mägipalm kasvab jõudsalt niiskes (aga mitte vees) mitte otsese päikese käes. Sellistes tingimustes puhastab ta aktiivselt õhku.



4. Kummi viigipuu- Ficus elastica
Skoor: 8.0




Neljas taim on kummipuu. Kummi viigipuu on aktiivne õhupuhastaja keemilistest toksiinidest (eriti formaldehüüdist). Nõudes vähem valgust kui teised taimed ja olles parim kõigist teistest viigipuudest.


5. Draakonipuu- Dracaena
Skoor: 7.8


Draakonipuu asetseb 5.-l kohal. Heleda ja kiirgavana draakonipuu hakkab õhku puhastama kohe, kui ta ruumi tuuakse!


6. Luuderohi- Hedera
Skoor: 7.8

Kui õhk kodus või kontoris on justkui seisma jäänud ja kuiv võib just luuderohi olla väljapääsuks! Seda taime kirjeldatakse, kui allergeenide peatajat. 60% of õhuslenduvaid allergeene oli 6 tunni järel, mil luuderohi ruumi toodi kadunud. Astmaatikute ja allergikute soov hingata puhtamat õhku võib lahenduseks olla just luuderohu kasutamine.


7. Tõlvlehik- Spathiphyllum
Skoor: 7.5



Viimaseks on õitsev taim tõlvlehik.  Ainus, mida antud taime puhul tuleb silmas pidada on, et tõlvlehik saaks piisavalt kasta, et ta ei oleks otsese päikese käes. Kasvab poolvarjus ja isegi varjus. Selliste tingimuste juures puhastab ta teie kodus või kontoris õhku 24/7!