Aedniku toimetused märtsis


Tulihingelisel aednikul on esimesed seemned nüüd juba külvatud ja aiaplaani koosta­mine on täies hoos. Ükskõik kas sul on pisikene rõdu, suur aed või saad taimi kasvatada ainult aknalaual - proovi kui mõnus on näpud mulda pista, jälgida seemne saamist taimeks. Proovi sel aastal midagi uut! Katseta näiteks arbuusi kasvatamist, kasuta toidu valmistamisel ainult enda kasvatatud ürte ja loo ilu enda ümber! Siit leiad Hansaplanti aednike näpunäited, mida kindlasti võiksid märtsis toas ja aias teha.


ON AEG külvata seemneid!


  • Külva tomateid, paprikaid ja suvelilli. Eriti mugav on külvideks kasutada turbatablette, nii jääb hilisem taimede pikeerimine üldse ära.
  • Ära unusta külvikastis tärganud taimi pikeerida! Istuta nad ümber kassettidesse või pottidesse enne kui neil koos umbseks läheb. Küsi vajadusel nõu aiandukeskusest.
  • Kes päris seemnest taime ette kasvatada ei soovi, selle tarbeks on aianduskeskuses lai valik noortaimi.
  • Kui väikesed taimed kipuvad aknalaual akna poole viltu ja pikakaks venima, siis vajab taim lisavalgust.  

Aias


Märts on parim aeg puude ja põõsaste lõikamiseks. Jaapani enelad, tüvepajud, puishortensia ja budleia vajavad igal kevadel peaaegu maani noorendamist. Kärbi ladvaosasid kanarbikel ja põõsasmaranatel, noori võrseid põisenelatel ja aedhortensial. Kõigil teistel põõsastel lõika välja vanad ja elujõuetud oksad. Noorenda vanu lehtpuuhekke, jättes alles ainult 20–30 cm kõrgused kännutüükad, nii saad alt tiheda hekimüüri.  Pärast suuri külmi lõika kuuse-, elupuu- ja jugapuuhekki. Kui sügisel jäid vanad vaarikavarred välja lõikamata, siis nüüd on viimane aeg see töö ära teha.

Igihaljastel taimedel on endiselt suur päiksepõletuseoht. Ole eriti hoolas igihaljaste rododendronite, kanada kuusk ‘Conica’, ebaküpresside, pukspuude, iileksite ja kõigi eelmisel suvel istutatud okaspuudega. Ära unusta kaitsmast ka noori puutüvesid.

Heida aias pilk sügisel istutatud istikutele ja kontrolli, kas talv pole taimi üles kergitanud. Üleskerkinud taimed vajuta tugevalt mulda tagasi.

Pane märtsi alguses üles lindude pesakastid.


Toas


Toalilled on alustanud kasvamist: alusta toalillede väetamisega. Kõige muretum on kasutada aeglaselt lahustuvaid toalilleväetisi.

Kui näed, et pott on taimele väikeseks jäänud, siis istuta taim ümber suuremasse potti. Lihtne reegel: uus pott peab olema eelmisest suurem kahe kuni nelja näpu laiuse jagu.

Ärata talveunest kaktused, kastes ja piserdades neid sooja veega.

Lõika tagasi talvehämaruses pikaks veninud toalilled: viigipuu, aukuuba, ebakrooton, draakonipuu ja teised.

Pea silmas toalillede kahjureid, vajadusel tee tõrjet.

Kodule uue ilme andmiseks vaata ringi aianduskeskuse toalille osakonnas, sest valik on täienenud uute ja põnevate sortidega. Too näiteks tuppa põnev sidrunipuu.


Too kevad tuppa!


Lõika aiast forsüütia-, õunapuu-, kirsipuu-, toominga- ja sirelioksi varakevadiseks ajatamiseks vaasis.

Too vaasi kauneid lõikelilli: tulpe ja nartsisse.

Aianduskeskusesse on saabunud juba tõeline kevad. Käi ja ammuta inspiratsiooni ning too koju kevadisi sibullilli.