Talv on lindudele raske aeg - kust leida toitu, kui lumi peidab maad, talvepäev on lühike ja külm nõuab energiat? Õnneks on paljud inimesed valmis pakkuma linnukestele seemneid ja rasva võimaluse eest jälgida nende askeldamist toidulaual. Kodunevad linnud võivad aiapidajaid aidata ka suvel taimekahjureid hävitades.

NB! Veelindude toitmise kohta hangi lisateavet, sest üldjuhul veelindude toitmine rikub nende rändeinstinkti! Veelindudele lisatoidu andmisel pea nõu spetsialistiga.

Kord juba alustatud toitmist ei tohi keset talve katkestada. Kuna linde on tore jälgida, siis peaks söötmispaik asuma maja lähedal. Akende ees peavad olema kindlasti kardinad või muud katted. Linnud ei julge ka täiesti lagedasse kohta tulla, kuna kardavad röövloomi. Nad vajavad kaitseks näiteks tihedaid kuuski või põõsaid, kuid need ei tohi takistada linde ümbruskonda silmas pidamast.

Toitmine peaks algama hilissügisel pakase ja lumekatte saabumisel, kui toidu leidmine loodusest muutub raskeks. Novembrikuus on enamik rändlinde juba lahkunud, mistõttu neil ei teki ka kiusatust hõlpsalt kättesaadava toidu abil talvituma jääda.

Kord juba alustatud toitmist ei tohi keset talve katkestada, kuna linnud ei pruugi uut söögikohta piisavalt kiiresti leida ja tugeva pakase korral võib nälg neile saatuslikuks saada.Kevadel jätkatakse toitmist, kuni külmaoht on möödas, see võib päästa paljude talvega kurtunud lindude ja kevadisest külmast tabatud rändlindude elu.

Lindudelgi on oma lemmikroad!

Teravili on traditsiooniline linnutoit, kõige populaarsem kipub olema kaer, kuigi tema toiteväärtus ei ole eriti kõrge. Teraviljatarbijad on põhiliselt varblased ja talvikesed. Vilja võib pakkuda ka vihkudes. Sobivad ka igasugused seemnesegud, paljud linnud armastavad maapähkleid. Viimased on parem purustada, siis jätkub kauemaks. Pähkleid armastavad eeskätt tihased.

Lindudele meeldivad ka igasugused marjad ja puuviljad, rästastele võib pakkuda sügisel varutud kuivatatud pihlakamarju, samuti õunu. Marjad ja puuviljad võivad kohale meelitada ka punarinnad ja siidisabad. Proovida võib ka eksootilisemaid puuvilju, näiteks kookospähklipoolikud sisaldavad lindudele palju maitsvat ja kasulikku nokkimist.

Päevalilleseemned - leevike, tihased, puukoristaja, rohevint

Hirss - koduvarblane, põldvarblane, pasknäär

Pekk, searasv, kookosrasv - tihased, rähnid, puukoristaja, harakas, pasknäär, porr, laanenäär

Kaer - varblased, kaelustuvi, talvike, mänsak, harakas, pasknäär, leevike

Leivapuru - musträstas, mänsak, harakas, pasknäär, laanenäär, varblased

Maapähklid - enamik tihaseid, ohakalind, mänsak, puukoristaja, harakas, pasknäär, laanenäär, musträstas

Õunad ja kuivatatud pihlakamarjad - rästad, kuldnokk, siidisaba, männileevike

Rasvapallid on väga paljude lindude kindlad lemmikud. Neid armastavad rähn, puukoristaja, rasvatihane, sinitihane, sootihane, musttihane, tutt-tihane, metsvint, põhjavint, rohevint, siisike, suurnokkvint ja paljud teised linnud. Rasvapalle on saadaval mitmes eri mõõdus, nad on kõrgema energiasisaldusega kui tavaline söök ning nendes on ka kasulikke mineraalaineid. Rasvapalle saab riputada lihtsalt konksu otsa või paigutadaspetsiaalsetesse hoidjatesse, mis võivad olla riputatavad spiraalid, ringikujulised alused või palstikust torud.

Kui soovite lindude laua katta maapähklitega, siis selleks on kõige sobivam metallvõrestikuga roostevabast terasest söögimaja. Linnukesed saavad võre vahel pähkleid kenasti nokkida, oma kõhu täis süüa ja sealt vajaliku energia saada.

Mitmekesisemat söögilauda lindudele pakkudes kombineeri erinevaid seemne- ja pähklisegusid koos rasvapallide või söödakookidega.

Sool ja halvaks läinud toit on lindudele ebatervislik, seega soolapähklid, soolane rasv või hallitanud seemneid ei tohi pakkuda. (Anu-Kristin Tara artikli põhjal www.aiaklubi.ee)

ÄRA UNUSTA!

  • Ära unusta, et asetad lindude toidulaua kohta, kus röövlinnud ja loomad ei pääse metsalinde kimbutama.
  • Kord juba lindude toitmist alustades, ei tohi seda keset talve katkestada, kuna linnud ei pruugi uut söögikohta piisavalt kiiresti leida ja tugeva pakase korral võib nälg neile saatuslikuks saada.
  • Hoia söögimaja pidevalt toitu täis, siis harjuvad linnud ära ja käivad kogu aeg just sinu aias või rõdul söömas.
  • Ära kasuta odavaid ja ebakvaliteetseid söötasid, kuna need võivad sisaldada liiva või muid täiteaineid, mis ei sobi lindudele söögiks.
  • Hoia söögimajad puhtana ning pärast söögimaja puhastamist desinfitseeri ka oma käed.