Mahe maitsetaimHansaplantis on müügil ligi 30 erinevat mahedalt kasvatatud värsket maitsetaime.

Orgaaniliselt kasvatatud maitsetaimede kasvatamisel ei ole kasutatud putukamürke, taimemürke ja geneetiliselt muudetud organisme. Maitsetaimed on kasvanud aeglasemalt ja seega on neil puhtam ning parem maitse. Valikus on mitmeid erinevaid salatite sorte, hapuoblikas, sidrunhein, eksootilisematest maitsetest leiate tai basiiliku ja kaneelbasiiliku ning palju kodumaiseid ja tuntud maitseid. Mahedalt kasvatatatud maitsetaimede valiku leiad meie e-poest.

Kõige paremini kasvavad mahedad maitsetaimed ka mahedas mullas ja väetisega. Maheväetisi ja muldasid on lubatud kasutada mahetootmises ja koduses majapidamises. Mahemullad sobivad köögiviljataimede ettekasvatamiseks, maitsetaimede ja köögiviljade kasvatamiseks rõdukastides, amplites, õuevaasides ning terrasspeenardel. 

Maitsetaimede erinevad raviomadused

Maitsetaimede kasulik mõju organismile on leidnud mitmekülgset kinnitust – alates mitmekülgse värvivarjundi andmisest toidule kuni organismi talitluse toetamiseni. Paljude maade rahvameditsiinis on ammustest aegadest kasutatud antiseptiliste ja desinfitseerivate taimedena basiilikut, koriandrit, sellerit, lavendlit, rosmariini jt. Eriti soovitatav on maitsetaimede kasutamine värskelt kuna neis leiduvad toimeained tugevdavad eelkõige süljenäärmete, mao, sapipõie ja soolte sekretsiooni, ühtlasi parandavad isu, seedimist ja ainevahetust. Maitsetaimed leevendavad seedimise ebasoovitatavaid kõrvalnähte (puhitusi, rõhatusi, käärimisprotsesse), mis võivad tekkida mõnede toitude söömisel.

  • Iisop, tüümian – soodustavad rasva ainevahetust
  • Piparrohi, majoraan, basiilik, tüümian – sobilikud soolavaese või soolavaba dieedi puhu
  • Piparmünt, salvei – seedehäirete korral, soodustavad maksa talitlust ja sapi eritumist
  • Köömen, koriander, tüümian – puhituse korral
  • Tüümian, till, basiilik – rahustava ja valuvaigistava toimega
  • Tüümian, majoraan, basiilik – tugevdavad närvisüsteemi
  • Piparmünt, majoraan – vaigistavad valu ja tugevdavad südametalitlust, vereringet, laiendavad veresooni
  • Meliss, tüümian – unetuse puhul
  • Tüümian, salvei, iisop – hingamisteede haiguste puhul
  • Tüümian, pune, salvei – lahtistavad röga
  • Tüümian, salvei, majoraab, sibul – antiseptilise ja desinfitseeriva toimega


Mitme maitsetaime tõmmist võib edukalt kasutada välispidiselt, kuristamiseks nt salveid ja iisopit, loputuseks salveid. Tõeliselt värskendavalt, desinfitseerivalt ja toonust tõstvalt mõjub vann, millele on lisatud piparmündilehti, tüümiani ja salveid.


PROOVI JÄRELE!

Maitserohelise kuubikud jääs

1 peotäis nõgese- või spinatilehti, paras punt murulauku või rohelisi sibulapealseid
1 peotäis selleri- või petersellilehti
1 peotäis tilli
4-5 basiilikulehte
2 sl hakitud punet
pipart, muskaatpählit

Lase nõgese- ja spinatilehel sõelal eelnevalt keevast veest läbi, nõruta ja haki peeneks. Ülejäänud maitserohelised tükelda värskelt samuti peeneks. Hakkimise asemel võid rohelised taimed suurema koguse valmistamisel lasta läbi hakklihamasina. Juhul kui segu jääb kuiv, pane juurde vett. Täida jääkuubikute vormid seguga. Maitserohelise kuubikutele pole vaja soola lisada. Pane sügavkülma ja külmunult paki kuubikud parajate portsjonitena kilekottidesse ning tagasi sügavkülma. Tarvita need poole aasta jooksul toitude maitsestamiseks (suppidesse, kastmetesse jm). Kui soovid, siis võid teha maitsetaime segu, kohandades selle oma maitse eelistustele.

Retsept pärineb Aive Luigela raamatust "Maitsetaimed"