Kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima) ehk jõulutäht kasvab looduslikult Kesk-Ameerikas ning on pärit Mehhikost. Kuigi looduslikult võib jõulutäht kasvada kuni 4 meetri kõrguseks puuks, on see Eestis levinud potitaimena, mis kaunistab kodude jõululaudu või aknapalesid.

Jõulutähte kasvatatakse üldiselt ühekordseks jõuluaja rõõmuks, kuid soovi korral võib teda ka toalillena edasi kasvatada. Levinud on arvamus, et taimel on kaunid suured erepunased (vahel ka valged, oranžid või roosad) õied, kuid tegelikult on tegemist võrse ülemiste lehtedega. Jõulutähe õied on hoopis väga pisikesed, kollaka värvusega ja paiknevad iga punase lehekobara keskpaigas.

Jõulutäht ei talu jahedat tõmbetuult ning järske asukoha– ja temperatuurimuudatusi. Poest ostes tuleks lill korralikult ära pakkida, enne kui sellega õue minnakse. Juhul kui taimega käitutakse valesti, võivad selle lehed kiirelt kolletuda ja variseda. Kasvuks optimaalne temperatuur on päeval 18-20 kraadi. Kui temperatuur langeb alla 16 kraadi, võivad lehed hakata varisema. Õhuniiskus tuleks hoida madalal (65-75%), eriti novembris ja detsembris. Kasvusubstraadina sobib freesturvas, mille pH on 5,5 – 6,5. Taim eelistab ühtlast niiskust ning ei talu seisvat vett. Seega tuleks üleliigne kastmisvesi aluselt kohe ära kallata. 

Jõulutähe piimmahl on nahka ärritava toimega – vältida selle sattumist nahale või silma.

KASTMINE

  • Jõulutaimi kasta ning väetada tavapäraselt, iga viie päeva järel, soovitavalt hommikuti.
  • Hoiduda ülekastmisest.
  • Soovitav on teha altkastmist st valada anuma põhja vett, lasta taimel 30 min jooksul end vett täis imada, seejärel nõrguda ning tõsta taim ümbrispotti.


VÄETAMINE

2-3 nädala tagant taime väetada mikroelementiderikka väetisega. Hästi sobib kaktustele ja sukulentidele mõeldud väetis.


JÕULUTÄHT KARDAB KÜLMA

Jõulutäht on väga külmakartlik. Transportimisel pakkige ta korralikult paberisse. Juhul kui on väga külm ilm, võiks kahekordse paberi sisse pakkida. Tuppa saabudes soovitame anda taimele aega ja panna ta esialgu 30 minutiks pakituna tuppa soojenema. Seejärel saab taime turvaliselt lahti pakkida ja tagada talle sujuva temperatuuri ülemineku.