Potiga jõulupuude valik muutub iga aastaga üha mitmekesisemaks. Suurim potipuude eelis lõikekuuskede ees on see, et potipuud on lihtne hooldada ja paigaldada ning ta püsib kauem kaunina. Sageli on potijõulupuudena saada ka väga põnevaid liike, mida lõigatud jõulupuudena üldse saada ei ole – näiteks erinevas värvigammas küpressid ja kadakad.

Potijõulupuude valik on tõesti lai. Sel aastal on meie potijõulupuude valikusse lisandunud ka lõikepuuna populaarsed serbia kuused. Nulgudest soovitame potijõulupuuna ka püstiste tumeroheliste okastega Fraseri nulgu või hoopis pikkade ja läikivate okastega kaukaasia nulgu. Ka kanada kuusk 'Conica' on potis kasvava jõulupuuna kindlalt inimeste südamed võitnud just oma imearmsa ja kompaktse kasvukuju pärast.


Potijõulupuu hooldamise meelespea


Selleks, et potis kasvav jõulupuu end hästi tunneks ja kodu kaunistaks, järgi neid nippe:
1. Lase jõulupuul enne tuppa toomist koridoris või garaažis aeglaselt soojema temperatuuriga harjuda.
2. Vali jõulupuule kodus valge ja jahe ruum, see aitab vältida puu kasvama minekut ja okaste enneaegset pudenemist.
3. Jõulupuule sobib koht, mis on küttekehadest võimalikult kaugel.
4. Esimestel päevadel joob puu palju vett. Kasta potti korralikult ja jälgi, et muld läbi ei kuivaks. Kasu on ka okaste veega piserdamisest.
 


KAS POTIJÕULUPUU SAAB KEVADEL AEDA ISTUTADA?


Potis juurdunud jõulupuud armastavad talvel külma, mitte sooja. Kui potiga jõulupuud soovitakse hiljem aeda istutada, võiks ta talvel tuppa tuua maksimaalselt üheks nädalaks, selle aja jooksul ei jõua veel puu talveunest ärgata ja tema talvitamisrežiim ei lähe segamini.
Pikalt toasoojas hoidmine viib puudel talverežiimi segamini ja taim hakkab talvel kasvusid ajama. Värskete roheliste kasvudega muidu talvekindel kuusk on külmaõrn ja pakase kätte teda enam viia ei saa.

Maksimaalselt nädal aega toas olnud potipuu võib pärast jõule sulailmaga õue viia juhul, kui noori helerohelisi kasve pole veel tekkinud ja jõulupuu näib terve. Kaeva potikuusele sulanud maapinda istutusauk ja istuta puu koos potiga mulda.
Väga hästi sobib puule ka nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruum – näiteks veranda, kinnine terrass või külmkasvuhoone.
Jahedas ruumis talvituva puu pott mähi pakasekaitsekangasse ja kasta aeg ajalt mõõdukalt. Puu võra tuleb kevadise ereda päikese eest ka varjutuskangaga kaitsta. Kohe kui maapind on sulanud ja muld tahenenud, saab puu juba õigele kasvukohale istutada.


POTIPUID ON KAHTE VARIANTI – JUURDUMATA PUUD JA JUURDUNUD PUUD


Juurdumata potipuudel raiutakse põllul kasvava puu juured tüve lähedalt läbi ehk puu lõigatakse pinnasest välja ning istutatakse jõulude tarbeks potti. Tänu osaliselt säilinud põhijuurtele omastab puu paremini kastmisvett kui lõigatud puu. Ta ei vaja kuusejalga, ta ei hakka nii kiiresti pudenema, kuid muus osas on ta nagu lõigatud jõulupuu ehk siis ühekordne kaunistus. Erinevalt juurdunud puust võib sellise südamerahuga pikemaks ajaks sooja tuppa viia.

Juurdunud potijõulupuu puhul on tegemist potis kasvatatud taimega, mille juuresüsteemi on koolitatud ja istik on seetõttu korraliku kvaliteediga. See on kõige kvaliteetseim potijõulupuu variant, mis püsib kauem ilusam ja õige hoolduse korral saab ta hiljem aeda istutada.

Et teada saada kas puu on potis juurdunud või mitte, pöördu kindlasti klienditeenindaja poole!

Õue istutamiseks sobivad ainult potis juurdunud ja kasvanud jõulupuud, mis on koju toodud otse aianduspoodide õuealalt! Neid ei tasuks viia jõuludeks sooja tuppa või kui, siis hoida toas vaid nädalajagu. Neid saab edukalt kasutada trepil, rõdul või terrassil.
Et juurepall läbi ei külmuks, tasub pott mähkida pakasekaitsekangasse. Lisaks tuleb sellise puude võrasid kevadtalvise ereda päikesevalguse eest varjutuskangaga kaitsta.


MIDA POTIJÕULUPUUGA PEALE JÕULE EDASI TEHA – TA ON JU VEEL ILUS ROHELINE?


Potijõulupuu ei ole tavapärane istik, vaid on mõeldud siiski vaid hooajataimena kasutamiseks.
Tänu juurepallile või osalise juurestiku olemasolule omastab ta paremini kastmisvett, seega võib sellise puu tuppa tuua juba novembris ning ta püsib võrreldes lõigatud jõulupuuga oluliselt kauem ilusana.

Kuid kui puu on toas kasvama juba läinud, ei tasu loota, et ta saaks peale pühi õue edukalt istutada.
Kui viia 20 kraadises toas olnud puu õue 20 kraadise pakase kätte, on temperatuuride vahe puu jaoks suisa 40 kraadi! Puu, mis on hakanud kevadiselt noori võrseid kasvatama, ei suuda sellise temperatuurikõikumisega kohaneda. Lisaks on puul jäänud läbimata talle eluks vajalik külm puhkeperiood ja seetõttu on tal ka talvitumisrežiim sassis. Kui sellised temperatuurivõnked üle elanud puu õues ellu jääb ja kasvama hakkab, on see pigem õnnelik juhus ja suur erand kui reegel.


MILLISED TINGIMUSED ON POTIJÕULUPUULE KÕIGE SOBILIKUMAD, KUI TAHTA TEDA AIAS EDASI KASVATADA?


Potijõulupuid saab õige hoolduse korral peale jõule ka aeda istutada. Selleks sobivad ainult potis juurdunud ja kasvanud jõulupuud, mis on koju toodud otse aianduspoodide õuealalt ja mida ei viida jõuludeks üldse tuppa või ei hoita toas üle nädala. Soovitav on neid kasutada kas treppidel, rõdul või terrassil.
Pakaseliste ilmade korral tasub nende potid pakasekaitsekangaga katta ning kevadel nende võrasid ka varjutuskangaga ereda kevadpäikese eest kaitsta. Ka ei tohi nende mullapallid läbi kuivada. Selliselt hoitud puu võib sulailma korral kohe peale pühi mulda kaevata.


KAS POTIJÕULUPUU VÕIB POTIGA KA ÕUE VÕI RÕDULE TÕSTA, KAS TA ELAB SEAL EDASI?


Jah võib küll, kuid siis peab olema täidetud kolm tingimust:
1. Tegemist on liigiga, mis meie kliimasse sobib;
2. Tegemist on juurdunud istikuga;
3. Potti ei ole eelnevalt üle nädala toas hoitud ja taim ei ole hakanud kasvama.


MILLISED LIIGID KUULUVAD KINDLASTI ÄRAVISKAMISELE JA MILLISED VÕIKSID ÕUES KASVAMA MINNA?


Osalise juurestikuga ehk juurdumata potijõulupuud kuuluvad äraviskamisele samuti nagu lõigatud jõulupuud.
• Potijõulupuud tuppa tuues peab arvestama, et toasoojas läheb puu talvitumisrütm segamini. Mitu nädalat toasoojas hoitud taim ei kannata enam õue käreda pakase kätte viimist. Ka soojas toas ei ela taim kevadeni, sest ta vajab külmaperioodi.
• Potijõulupuu istutamiseks aeda tuleb teada, kas tegemist on meie tingimustes piisavalt talvekindla liigiga. Külmakindlad liigid on korea nulg ja fraseri nulg, hiina kadakas ’Stricta’, harilik kuusk, serbia kuusk ja hõbekuusk ehk torkav kuusk. Samuti kanada kuuse sordid ’Sander's Blue’ ja ’Conica’.
• Soojalembeseid ja Eesti oludes külmaõrnu küpressi sorte võib talvel toas edasi kasvatada ja kevadel öökülmade möödumisel istutada rõdukasti. Õue viidud küpressi tuleb kevadel vähemalt nädala jagu päikese eest varjutuskangaga kaitsta. Järgnevatel aastatel võib ebaküpresse talvitada talveaias. Õues Eestimaal ebaküpressid ei talvitu, samuti ei talvitu meil kaukaasia nulud.


KUIDAS TULEB PUUD KEVADISEKS ISTUTUSEKS HOIDA, MIDA SELLEKS SILMAS PIDADA?


Kui puu on siseruumis juba jõudnud endale noored kasvud kasvatada, siis teda õue külma kätte viia ei tohi. Kasvukohaks sobib talle siis jahe valge ruum ja tema eest tuleb kuni kevadiste öökülmade möödumiseni hoolitseda nagu toalille eest - kasta mõõdukalt ja andma vajadusel lisavalgust.
Kuidas potijõulupuud õue istutada? Potijõulupuude õue istutamisel kehtivad üldised okaspuude istutusnõuded. Istutusmullaks sobib neile rodo- ja okaspuumuld. Kindlasti on vaja neid istutusjärgselt kevadise ereda päikese eest varjutuskangaga kaitsta.
Kui puu hakkab toas uusi juuri kasvatama, kas see tähendab, et ta võiks õues kasvama minna? Paraku mitte. Väikesed noored juurealgmed ei suuda tegelikult suurt puud elus hoida ja ära toita.