TOAS


• Paljud toataimed tahavad talvisel jahedal ja pimedal hooajal vähem kastmist, sest niiskes külmas mullas võivad juured mädanema minna. Piisava valguse ja soojuse korral nad aga kasvavad ning vajavad ka vett ja toitaineid. 

• Pimedal ajal võivad nõudlikumad toataimed vähese loomuliku valguse käes kiratsema hakata. Anna toataimedele lisavalgust või tõsta lilled valgemasse kohta. Lisavalgustuseks sobivad ainult spetsiaalsed taimelambid

Külva aknalauale pottidesse maitserohelist - basiilikut, tilli, peterselli. Tõsi, tärkamiseks on vaja lõunapoolset aknalauda, et oleks piisavalt valgust.  Andes valgust juurde taimelampidega, ei ole loomuliku valgusega asukoht nii oluline. 

• Jõuludeks toodud väikesed ‘Conica’ kuused vii jahedasse, kuid külmavabasse ruumi ja hoia nende potid niiskena. Nii talitades saad nad kevadel aeda istutada.

• Jõulutähe asemel kaunista lauda varretu priimula, asalea, ratsuritähe, kalanhoe, jasmiingardeenia või säntpooliaga.

Puhasta toalillede lehti tolmust - see aitab neil paremini valgust püüda, fotosünteesida ning talve üle elada. 




AIAS


• Kontrolli, et lindude toidulaud oleks alati kaetud. Juhusliku toitmisega sa ei abista neid, vaid hukutad.

Raputa paks ja raske lumi puudelt-põõsastelt maha, et see oksi murdma ei hakkaks. Miinuskraadidega ole ettevaatlik, sest oksad on külmaga rabedad.

• Kaitse puid ja põõsaid jäneste ja kitsede eest. Tüvekaitsmed kaitsevad noori puid lisaks närilistele ka päikese eest. Jämedamad viljapuude tüved valgenda tüvevalgendajaga

• Kui sajab palju lund, hoia silma peal kasvuhoone katusel ja lükka liiga paksuks muutunud lumekiht aegsasti maha. Paksu lume korral võib lund kühveldada ka kasvuhoonesse, et lumi sulades mulda niisutaks. 

• Noorte viljapuude tüvede ja jämedamate tüveharude lupjamine aitab ära hoida suuri temperatuuri kõikumisi, kuna hele koor ei soojene päikese käes nii tugevasti ning puu koor ei lõhene.

Kontrolli olukorda keldris: kõik riknema hakkavad köögi- ja puuviljad tuleb aegsasti välja noppida, et nad ülejäänud saadusi ei kahjustaks.

Rododendronid ei vaja talvel mitte külma eest kaitsmist, vaid päikese eest varjutamist. Selleks siduge taime võra enne püsivate külmade tulekut nööriga kinni. Paigaldage taime ümber püstkoja sarnaselt bambuskepid, mille peale pange varjutuskangas. 

Tugeva pakasega kuhjata lund või kuiva turvast roosidele ja teistele õrnadele püsikutele.

• Varakevadine päikesepõletus on ohuks ka kõikidele igihaljastele taimedele. Varjutuskangaga tuleb kindlasti katta igihaljad rododendronid, pukspuud ja ebaküpressid, kanada kuused 'Conica', 'Alberta', 'Globe' , ida-elupuu ja hariliku elupuu sordid, kadakad, jugapuud ja mõned kiviktaimla taimed nagu kivirikud, ibeerised ja liivateed. Igihaljaste taimede varjutamisest saad täpsemalt lugeda siit >>>