Idanemise esimeses faasis avalduvad taime kõik head omadused: juurde tekib asendamatuid aminohappeid, küllastamata rasvhappeid, suureneb C-vitamiini ja B-grupi vitamiinide sisaldus. Idandatud seemned pakuvad konkurentsi apteekides müüdavatele toidulisanditele, sest nad sisaldavad suures koguses väärtuslike ensüüme, proteiine, mineraalaineid (fosfor, raud, kaalium, magneesium, kaltsium jt), mikroelemente, kiudaineid ja looduslikke vitamiine.

Idanditest arvatakse abi olevat nina-, kurgu-, kopsu- ja nahahaiguste ning nakkushaiguste puhul, järjekindel idandite söömine ennetab külmetushaigusi ja parandab juuste ning peanaha tervist. Idandamine annab seemnetele võimsama elujõu, suurendab toitainete hulka, neid „vabastades”, muudab hõlpsamini seeditavaks.


Mida eelistada?

Sobiliku sordi leiab nii maheda, vürtsika kui ka mõrkja maitse eelistaja. Läätse, rõika-, sinepi-, tatra-, nisu-, mungoa-, brokkoli-, punase kapsa, kressi-, basiiliku-, lutserni- ja seesamiseemned on kõige eelistatumad idandite kasvatamiseks.


Kuidas idandada?

Idandamiseks on müügil spetsiaalsed nõud: kolmekorruselised idandamisnõud ja spetsiaalsed sõelaga purgid või alused. Kuna idandamine võtab aega keskmiselt 3–5 päeva, siis on hea, kui mitmel korrusel kasvavad eri aegadel idanema pandud seemned, nii on värsked idandid iga päev kohe võtta.

Enne idandamist tuleb seemneid hoolikalt loputada ning soovitatavalt 8-12 tundi toasoojas vees leotada. Seemneid ei tasu idanema panna liiga paksu kihina, sest nad paisuvad. Idandite loputamist kaks korda päevas ei tohi ära unustada, sest sel juhul seemned kuivavad ja protsess katkeb. Samuti mõjuvad idandamisele halvasti järsud temperatuurimuutused. Parim temperatuur on 20–22 kraadi – liiga soojas seemned roiskuvad ja jahedas ei arene. Idandeid kasvatatakse pimedas. Väga oluline on idandite areng õigel ajal peatada, et väärtuslikud toitained kaotsi ei läheks. Selleks pane nad hermeetilisse karpi ja aseta külmkappi.

Idandamine idandamisnõus: ühele lavale laotage kuni kaks supilusikatäit seemneid. Vala ülemisele lavale 0,5 l puhast joogivett. Reservuaari kogunenud vett saab kasutada lillede kastmiseks. Idandeid tuleb loputada kaks korda päevas.

Idandamine idandamispurgis: pane purki üks supilusikatäis seemneid, kata seemned puhta joogiveega ja leota üle öö. Hommikul vala leotusvesi ära ja loputa iga päev kaks korda, kuni idandid on valminud. 


Eriti hästi sobivad idandid pajaroogadesse, suppidesse ning salatitesse ja smuutidesse. Enne söömist idusid keeta ei soovitata. Suppidesse ja pajaroogadesse lisatakse need viimasena, et vitamiinid ja ensüümid kuumutamisega ei hävineks.