Aed algab hekist


Kui oled otsustanud elavtara ehk heki kasuks, pead enne aianduskeskuse külastust arusaamisele jõudma, millist ülesannet hekk sinu aia piirdel täitma hakkab. Samuti tuleb sul teadlik olla oma krundi pinnase koostisest ja valgustingimustest. Sellest oleneb sinu aeda sobivate hekitaimede valik!

Heki põhiülesanne on aeda kui eluruumi tähistada ja kaitsta. Kui aed vajab kaitset külmade tuulte eest, siis tuleb istutada väga kõrgekasvuline hekk, soovitatavalt okaspuust. Kui varju on vaja vaid kõrvaliste pilkude eest, piisab hekist, mis ületab natuke inimese silmade kõrgust. Kolmandat sorti hekid on madalad iluhekid. Nendega ei jaga ega sulge aiaruumi füüsiliselt, vaid korraldatakse suurema ruumi näilist tükeldamist väiksemateks osadeks.

Hekke saab pidada kahel viisil: pügatavalt ja vabakujuliselt. Pügatavad hekid on arhitektuurse väljanägemisega, võtavad vähe ruumi ja sobivad eelkõige asulatesse ja linnadesse, sulandudes seal hästi ümbritseva arhitektuuriga. Vabakujulised õitsvad hekid võtavad palju ruumi ja seetõttu saab neid kasutada vaid avarates aedades.

Hekitaimi läheb tarvis alati palju, sellepärast mõtleb heki istutaja enne läbi ka võimalikud riskid ja viib ennast kurssi heki kasvatamise teadmistega.


Hekk on taustaelement


Et hekk aiakujundusega kõige paremini sobituks, tuleb meeles pidada, et tegu on dekoratiivsete taustataimedega. Näiteks elupuuhekk mõjub kõige paremini, olles taustaks lilledele ja põõsastele, varjates samas hoovi naabri pilgu eest. Hästi planeeritud hekk kaitseb tuule eest. Püsililledest peenra taustal mõjub hekk alati hästi. Niisuguse taustaelemendina toimides võimendab ta ka lilleilu, needki paistavad paremini välja ja sobituvad aias loomulikult.


Põhiline istutusaeg algab aprilli keskpaigast


Mullapalliga taimi istuta enne taime kasvuperioodi algust ja sügisel peale kasvuperioodi lõppu. Heitleheliste paljasjuursete taimede põhiline istutusaeg jääb aprilli lõppu ja maikuu esimesse poolde. Konteineristikud saab istutada suvi läbi. 


Keerulisse kasvukohta vali sobiv taim


Keerulistes kasvukohtades, näiteks väga liivasel või märjal pinnal, pole mõtet loodusega võidelda, tuleks lihtsalt valida oludesse sobiv haljastus. Suurtel drenaažisüsteemidel ja mulla veol pole seega suurt mõtet. Näiteks kuival liivasel alal sobib hekina kasvatada mägimändi ja kibuvitsa. Märga kasvukohta võib soovitada kontpuud - ereda oksavärviga vormid näevad ka talvel efektsed välja. Väga head hekitaimed on veel kukerpuu, põisenelas, harilik ja ungari sirel. 


Heiki istutamine


  • Kaeva istutusauk taime mullapallist 2 korda suurem. Peamine mullakiht tõsta labidalehe sügavuselt ühte hunnikusse ja alumine väheviljakas mullakiht teise hunnikusse.
  • Pealmise kihi muld sega suhtega 1:1 istutusturbaga korralikult läbi ja kasuta saadud mullasegu istutamisel. 
  • Istutamisel jäta mullapind ja taime juurekael samale kõrgusele.
  • Peale istutamist vajuta muld istiku umber kinni ja tee ülejäänud mullast taime ümber kastmisnõgu.
  • Vala kastmisnõgusse vähemalt sama palju vett kui suur on istikupott või mullapall (3l pott=3l vett; 15l pott=15l vett).

Kuidas saada ilusat hekki?


  • Lehtpõõsahekke lõika peale istutamist poole ulatuses tagasi.
  • Lõika hekke regulaarselt igal aastal.
  • Heitlehiseid hekke lõika tugevalt tagasi enne lehtimist märtsist aprillini
  • Suvel lõika nii heitlehiseid kui ka igihaljaid hekke vastavalt vajadusele
  • Mootoriga hekikääridega lõika alati hekki alt üles
  • Hoia hekialune umbrohust puhas, umbrohus kasvavad hekid jäävad kiratsema ja alt lagedaks
  • Kasvu ergutamiseks väeta hekke kevadel kompleksväetisega ja sügisel sügiväetisega


Lehtpuu hekkide lõikamine

Elupuu hekkidel lõika peale istutamist ladvad ühele kõrgusele



Kujunda hekk alati alt veidi laiem ja ülevalt kitsam!



Heki lõikamine



Vaata ka Arnold Hannusti videot hekkidest ja rohtsetest piiretest


Elupuude ja kuuseheki hooldamine


Elupuuhekki sobib pügada igal ajal, kui see vajalik näib, ka varakevadel ja suvel: mida rohkem lõigata, seda tihedamaks hekk kasvab. Meeles peaks pidama, et esimestel aastatel võiks elupuuhekki kevadpäikese saabudes kaitsta varjutuskangaga.

Seevastu kuusehekki soovitame piirata augustis või septembris, siis on see puule kõige ohtum. Kuni lõpliku kõrguse saavutamiseni (tavaliselt poolteist kuni kaks meetrit) pügatakse kuusehekki vaid külgedelt. Niikaua on hekk ka suhteliselt hõre ning kipub läbi paistma. Nii kuuse- kui elupuuhekk eelistavad korralikku aiamulda ning pelgavad ekstreemseid kasvutingimusi.



Kõiki igihaljaid hekitaimi saad osta ka Hansaplantist,
vaata siit lisa või tule aianduskeskusesse kohapeale!


Igihaljaid hekitaimi ning nende tugevused ja nõrkused


Elupuu
Tugevused: n-ö müüri efekt saavutatakse kiiresti, rutem kui kuuse puhul. Võimalik valida erinavate sortide ja vabakujulise ja pügatud heki vahel. Võimalik valida istikuid 30 cm kuni üle 2 m taimedeni. Keraelupuude sordid sobivad hekina asenduseks pukspuuhekile.
Nõrkused: esimestel aastatel päikesekahjustuste oht. Ei talu liialt märga ega liivast kasvupinnast.

Kuusk
Tugevused: suhteliselt vähenõudlik ja vastupidav meie kliimas, kasvab ruttu. Lisaks harilikule kuusele sobib hekiks ka serbia kuusk, mis on harilikust kuusest kitsama võraga.
Nõrkused: kipub kasvama väga laiaks, pinnapealse juurestikuga kuuse all ei taha juurduda taimed, näiteks muru ei kasva seal hästi. Ei talu väga liivast ega märga kasvupinnast. Korralikke üle 1 m kõrguseid hariliku kuuse istikuid napib.

Jugapuu
Tugevused: väga tihe, kena tumerohelise värvusega
Nõrkused: kasvab vaid poolvarjus ja varjus, päikesekahjustused on kerged tekkima. Vastupidavam hekisort on värdjugapuu ’Hicksii’. Kasvult elupuust aeglasem, sama suured jugapuu istikud on elupuust ca 30–60% kallimad.

Pukspuu
Tugevused: efektne ja kena lahendus madalama heki loomiseks.
Nõrkused: tundlik päikesepõletusele, vajad kevadeti varjutuskangaga katmist.

Kadakas
Tugevused: sobib kasvatada kuival pinnasel.
Nõrkused: Kuigi harilik kadakas on kodumaine liik, võivad sammasvormid mõnikord kevadeti saada päikesepõletusi.

Mägimänd
Tugevused: näeb hekis hea välja, talub hästi liivast pinnast. Talve ja päiksepõletuse kindel.
Nõrkused: sobib vaid madalama, umbes meetrikõrguse heki rajamiseks, on üsna lai.


Lehtpuude hooldamine


Heitlehelist taimeistikut koju tuues on tihti tegu umbes 80-sentimeetri kõrguste taimedega, mille pikad vitsad peaks kindlasti tagasi lõikama. Põhiline viga, mida tehakse on see, et ei raatsita või ei julgeta korralikku istutusjärgset tagasilõikust teha.
Kärpima peaks vähemalt 2/3 taime kõrgusest, näiteks 60 sentimeetrit kõrge taime peaks lõikama 20-30 sentimeetriseks. Kui piirduda vaid 10-sentimeetriga otsast, siis ei hakka hekitaim kasvades enam maa lähedalt hargnema ja hilisema lõikamisega seda viga enam parandada ei saa.

Kehtib reegel, et mida julgemalt on istutusjärgselt kääridega tegutsetud, seda ilusam on hekk hiljem. Muidu jääbki olukord, kus taimele kasvavad ülemistele okstele õrnad kasvud, all on aga tühjus.



Populaarsemad heitlehised hekitaimed leiad siit
või tule aianduskeskusesse kohapeale!


Eestis on levimate heitleheliste hekitaimede seas näiteks läikiv tuhkpuu, viirpuu erinevad liigid. Rohkem võiks meil kasutada efektset magesõstart. Tänavu propageerime ka pöögi punaselehelist vormi, mis on näiteks Kesk-Euroopas väga levinud. On küll kaheldud selle külmakindluses, ent meie puukoolis on ta enam kui 30-kraadised pakased kenasti üle elanud. Kontpuude värvivalik on ju lai, leheilu leidub kirjust punaseni.

Läikiv tuhkpuu
Tugevused: ilusa ja hea lehestikuga, kenades toonides ka sügisperioodil. Suurepärane pügatud hekina.
Nõrkused: niiske mullaga kasvukohas kipub haigestuma.

Viirpuude liigid
Tugevused: hea hekitaim, mis talub hästi pügamist. Võimalik kujundada nii 1,5-3 meetri kõrguseid hekke. Okstel olevad astlad teevad heki raskesti läbipääsetavaks.
Nõrkused: Talub halvasti suurema taimena ümberistutust

Magesõstar
Tugevused: kenad rohelised lehed juba varakevadel, talub ka varju.
Nõrkused: Sobib kuni 1,5 m kõrguseks hekiks

Kontpuu
Tugevused: sobib nii märga, varjulisse kui ka päikselisse kasvukohta. Meil on müügil eri tooni lehtede ja okste värvusega, dekoratiivne ka talvel.
Nõrkused: Kui olla noorte taimede puhul lõikamisega lohakas, jääb hekk hõredaks.

Kukerpuu
Tugevused: hekina on levinud punaseleheline vorm, võib kasvada pooleteise meetri kõrguseks.
Nõrkused: Ei sobi kõrgemaks hekiks.

Põisenelas
Tugevused: Kiirekasvuline, leplik mullastiku suhtes. Võimalik nii roheline, punane kui kollane hekk. Sobib nii pügatud kui vabakujuliseks hekiks.
Nõrkused: Punaselehine põisenela sort on sordikaitse all ja istikute hind kõrgem.

Harilik sirel  ja ungari sirel
Tugevused: kiirekasvulised, talvekindlad. Vanale hekile on kerge noorenduslõikust teha.
Nõrkused: vanemad hekid kipuvad alt hõredaks jääma.

Liguster
Tugevused: ilus tihe läikvate lehtedega hekk.
Nõrkused: sisemaal võib jääda talveõrnaks.

Harilik pöök
Tugevused: põnev on punaseleheline vorm. Vajab head mulda. Vajadusel saab hekki hoida ka väga kitsana. Kasvab ka kahe meetri kõrguseks või enamgi.
Nõrkused: Eestis vähe levinud.