Nõuanded orhideede kasvatamisel: katleia, vanda, tsümbiidium jt.

CATTLEYA – KATLEIA

 

Kuulus ja hinnatud orhideede perekond, kus võib leida kõlavate ladinakeelsete nimedega orhideesid nagu Laelia, Laeliocattleya, Brassovala, Brassocattleya, Brassolaeliocattleya, Rhyncholaeliocattleya ja Potinara. Mõnikord kasutatakse taime nimede ees lühendeid BC-Brassocattleya, BLC-Brassolaeliocattleya ja LC-Laeliocattleya.


Katleiadele meeldib tavaline toatemperatuur, suveks õue katleiasid ei viida. Eriti hea oleks, kui öine temperatuur oleks päevasest mõni kraad jahedam. Värskelt ostetud katleia on soovitav peale õitsemist ümber istutada. Sageli leiate poti keskelt samblapalli, mis istutamise juures tuleks kindlasti eemaldada, samuti eemaldage kõik kuivanud juured. Katleiad vajavad väga õhurikast substraati. Substraadina kasutage DCM orhideemulda või jämedat männikoorepuru. Poti põhja pange drenaazhiks grillsöe tükke. Uueks õitsemiseks vajab katleia uue bulbi (paksenenud varreosa) kasvatamist. 


Katleiasid kastetakse siis, kui substraat on eelmisest kastmisest tahenenud. Praktikas võib see tähendada kevadest sügiseni kastmist ca 7-10 päeva tagant, talvisel perioodil 2-3 korda kuus. Kastmisel lastakse veel substraadist läbi joosta, vesi ei tohi alustassile jääda. Sügisel ja talvel tasub katleia tõsta võimalikult valgesse kohta või paigaldadavalgus taimelampide näol. Väetatakse 1-2 korda kuus. Väetistest on hea SCHULZI, DCM orhideeväetis.


 


 

 

 

 

DENDROBIUM –DENDROOBIUM

 

 

Populaarne ja väga levinud orhideede perekond.  Looduses on dendroobium üks enamlevinud orhideeperekondi. Kodus kasvatatakse enamasti dendroobiumi suureõielisi hübriide. Uueks õitsemiseks vajavad dendroobiumid uue võrse kasvatamist, mille külgedele (väärisdendroobium -Dendrobium Nobile) või tippu moodustuvad uued õiepungad.


Dendroobiumite kasvatamise nipp seisneb selles, et kui uus võrse on saavutanud oma lõpliku suuruse, tuleks mõneks ajaks taime kastmist piirata. Kui muidu kastatekse dendroobiume mõõdukalt ehk siis, kui substraat on eelmiest kastmisest tahenenud, siis peale uue võrse valmimist tuleks taime kasta mõne kuu jooksul väga tagasihoidlikult. 


Substraadina sobib dendroobiumitele DCM orhideemuld või jämedam männikoorepuru. Väetatakse uue võrse kasvuperioodil kevadest sügiseni iga 2 nädala tagant. Uus pott valitakse eelmisest õige pisut suurem – dendroobiumitele meeldib kasvada väikses ja kitsas potis. Vanu äraõitsenud varsi peale õitsemist ei eemaldata. Suvel võib dendroobiumid viia õue suvitama – see meeldib neile väga

 


PAPHIOPEDILUM - VEENUSKING


Veenuskingad on meie kõige kaunima loodusliku orhidee kuldkinga troopilised sugulased. Veenuskingad on suurepärased toaorhideed, sest võtavad aknalaual vähe ruumi ja rõõmustavad kasvatajat erekordselt ilusate õitega. Uueks õitsemiseks vajavad veenuskingad uue leheroseti kasvatamist. Värskelt poest ostetud veenuskinga võib peale õitsemist või hiljemalt järgmisel aastal uude potti istutada. Üldiselt meeldib veenuskingadele sagedane substraadi vahetus. Kasvatajad vahetavad veenuskinga substraati 1-2 aasta järel. Substaadiks sobib DCM orhideemuld, poti põhja võib drenaaziks panna grillsöe tükke.

Kastatekse mõõdukalt, kuid enne uut kastmist ei lasta substraadil nii kuivaks kuivada kui näiteks katleiade ja dendroobiumite puhul.  Orjenteeruvalt on kastmisvajadus kasvuperioodil kevadest sügiseni ca 4 korda kuus, talveperioodil 3 korda kuus. Väetatakse üle ühe kastmiskorra.

 


 

CYMBIDIUM - TSÜMBIIDIUM


Väga kaua kultuurtaimena kasvatatud perekond. Eriti populaarne lõikeõiena, kuid kodudes kasvatatakse sageli ka potitaimena. Vajavad toas kasvatamisel võimalikult jahedat kasvukohta. Suvel  tuleks tsümbiidium tingimata õue suvitama viia, see on eeldus uute õiepungade arenguks talvisel perioodil. Substaadiks sobib kuukingadele orhideesubstraat. Uus pott ei tohiks vanast väga palju suurem olla, sest väikses potis läheb taim kergemini õitsema.


Tsümbiidiumid tahavad teistest orhideesest enam väetamist. Võib kasutada ka õitsvatele lilledele mõeldud pikatoimelist väetist või väetada igal kastmiskorral orhideeväetisega.

 

 


PHALAENOPSIS - KUUKING


Kuuking on kahtlemata kõige kergemini kasvatatav orhidee. Sobib tavaline toatemperatuur. Kastetakse mõõdukalt ja enne uut kastmist peab substraat olema tahenenud. Kastmisel ei tohi jätta poti alla vett seisma.


Istuta uude substaati siis, kui vana substraat on peenikeseks muutunud. Sobib jämedafraktsiooniline substraat. Suvel väldi otsest päiksekiirgust, talvel vali taimele võimalikult valge kasvukoht. Väldi tuuletõmbust! Väetatakse igal teisel või kolmandal kastmiskorral.


 

.

 

 

 

VANDA – VANDA

 

Siia alla võib liigitada ka perekonna Ascocenda. Epifüütsed orhideed, mis kasvavad ilma substraadita teiste puude võrades. Paljaste juurte tõttu mõjuvad eriti eksootilisena. Õied püsivad erakordselt kaua. Õitseb korduvalt aasta jooksul. Taimed riputatakse ülesse või hoitakse kõrges klaasvaasis.


Kastetakse 2-3 päeva tagant. Kastmiseks võib taime juured uputada mõneks minutiks vette või viia taim dušši alla. Kastmisel ei tohi vesi taime lehtede vahele jääda. Korra nädalas võib kastmisvette panna orhideeväetist. Suvel võib vandad viia õue varjulisse kohta puuoksale suvitama. Ka siis tuleks taime juured paari päeva tagant kastekannuga üle kasta.

 

 

3.-6. novembrini toimub Hansaplantis Orhideenäitus. Too oma orhidee Hansaplanti näitusele. Vaata täpsemalt siit

 

 

 

SaveSave
< Tagasi

web by OK Interactive